Вартість перевезення агропродукції через блокування кордону зросла на 15-20% – Мінагрополітики

Вартість перевезення агропродукції через блокування кордону зросла на 15-20% – Мінагрополітики

by Max
Вартість перевезення агропродукції через блокування кордону зросла на 15-20% – Мінагрополітики

Вартість на перевезення аграрної продукції через блокування пунктів пропуску на румунському та польському кордонах зросли на 15-20%, повідомив заступник міністра аграрної політики Маркіян Дмитрасевич.

«Основні втрати, це стосується транспортних витрат, оскільки кожен день простою коштує грошей, ціни зросли на 15-20%. Також потрібно враховувати стан наших перевізників-водіїв. Зараз не найкращі погодні умови – не найприємніше стояти в чергах як на румунському, так і на польському кордоні», – сказав він в ефірі національного телемарафону.

За його словами, румунська влада наразі проводить переговори з фермерами, які протестують на кордоні. В українському міністрестві сподівається, що найближчим часом це буде вирішено, оскільки «питань до України як таких усе-таки немає, це все ж таки внутрішньодержавні рішення мають ухвалюватися».

Дмитрасевич вважає, що в цілому причина блокування на західних кордонах не пов’язана з Україною.

«Вона стосується вже традиційної вимоги фермерів у Європейському Союзі, зокрема в сусідніх країнах. Це прохання або вимога до їхніх урядів про більшу дотаційну підтримку самих фермерів», – пояснив він.

Заступник міністра, коментуючи ситуацію протест румунських фермерів, нагадав, що після 15 вересня минулого року Україна не експортує пшеницю, ячмінь, кукурудзу та соняшник до цієї країни, а український агроекспорт прямує через Румунію транзитом – переважно через порт Констанца.

Водночас, за словами Дмитрасевича, станом на грудень через море йде понад 85% агроекспорту, з яких менше 20% – Дунаєм, а близько 80% – морським коридором із одеських портів.

Держприкордонслужба України 15 січня повідомила про блокування руху вантажівок через пункти пропуску «Сірет» та «Вікову-де-Сус» на території Румунії. Останніми днями румунські фермери то блокували, то розблоковували рух вантажівок на пропускному пункті «Сірет», розташованому навпроти українського пункту «Порубне» у Чернівецькій області.

16 січня з’явилися повідомлення про те, що румунський уряд досяг угоди з фермерами, які протестують на кордоні. Однак про розблокування пунктів пропуску наразі не повідомляється.

Від 23 листопада 2023 року на пункті пропуску Медика тривав протест польських фермерів. Вони пропускали лише кілька вантажівок на годину. У грудні до протестувальників на кордон приїхав міністр сільського господарства Чеслав Сєкєрський, який запевнив, що вимоги протестувальників виконають.

Читайте також: У ДПСУ розповіли про ситуацію на кордоні з Польщею

На початку січня польські фермери припинили страйк. Це сталося після того, як влада та протестувальники з організації «Підкарпатське ошукане село» підписали порозуміння про зняття блокади. У цьому документі йдеться, що уряд зобовʼязується виконати всі три вимоги фермерів – запровадження субсидій на кукурудзу у розмірі 1 мільярда злотих, збільшення обсягів кредитування на порятунок господарств на суму 2,5 мільярда злотих і відмова від підвищення сільськогосподарського податку, збереження його на рівні 2023 року.

Проте польські перевізники продовжують блокувати пункти пропуску «Ягодин», «Рава-Руська», «Краківець» на кордоні з Україною. Вони заблокували рух вантажівок, вимагаючи повернення дозволів для українських водіїв і вилучення польських машин із електронної черги.

Новини по темі