Російська компанія, що незаконно вивозила зерно з окупованої Херсонщини – пов’язана з будівництвом палацу Путіна у Геленджику

by Max

Російська компанія, яка у 2023 році вивезла за кордон понад 80 тисяч тонн ячменю з окупованої частини Херсонської області, пов’язана з будівництвом палацу російського президента Володимира Путіна у Геленджику. Про це йдеться у спільному розслідуванні «Схем» (проєкт Радіо Свобода), Білоруського розслідувального центру та видання Verstka.

Журналісти отримали від об’єднання українських гакерів KibOrg доступ до масиву документів із окупованої частини Херсонської області, завдяки якому вдалося встановити низку російських компаній, які протягом 2023 року вивезли за кордон тисячі тонн збіжжя за квотами, сплачуючи низьке мито або взагалі не роблячи митних платежів. Відповідні дозволи забезпечувала спеціальна комісія, а згодом рішення візував так званий губернатор окупованої частини Херсонщини Володимир Сальдо. Розслідувачі також відстежили маршрути, за якими херсонська агропродукція потрапила в Азербайджан, Туреччину, Сирію та Іран, а кримська – в Іспанію.

Відповідно до документів з витоку даних, влітку 2023 року російська фірма «Паллада» звернулась до комісії із заявками на вивезення за квотами продукції з Херсонської області.

Два протоколи про надання квот на вивезення 11 тисяч тонн ячменю стосувались виконання контракту з гонконзькою компанією SPK Trading House Ltd. Місцем відвантаження 24,1 тисяч тонн продукції (загальний обсяг за даними з витоку з російської митниці – ред.) – серед якої щонайменше 11 тисяч тонн за квотами – значився іранський порт Bandar Imam Khomeini.

Судно, яке зафрахтували для перевезення херсонського ячменю, – перевізник краденої української сільгосппродукції Mikhail Nenashev (раніше про нього писали «Схеми»). Документи, які є у розпорядженні журналістів, підтверджують постачання, згадане у розслідуванні Lloyd’s List Intelligence, Scripps News та Bellingcat.

Але журналісти встановили, що це було не єдине постачання до Ірану.

В 2023-му році «Паллада» доставила ще 60 000 тонн ячменю (із них за квотою – 4 400 тонн) за контрактом із іншою гонконзькою компанією Zulu Trading Limited.

Для цього зафрахтували балкери Zaid та Zafar. За даними сервісу MarineTraffic, судна з вантажем наприкінці листопада 2023-го року прибули до порту Bandar Imam Khomeini в Ірані.

«Палладу» зареєстрували в Ростові-на-Дону трохи менше ніж за місяць до повномасштабного вторгнення. Компанія відразу почала показувати непогані фінансові результати, йдеться у розслідуванні. У перший рік повномасштабної війни виручка склала 21,5 мільярд рублів (близько 230 мільйонів євро), а чистий прибуток – 1,3 мільярда рублів (13,4 мільйона євро). У 2023 році показники покращилися – майже 30 мільярдів рублів (310,7 мільйона євро) виручки та вісім мільярдів рублів чистого прибутку (82,6 мільйона євро).

Мажоритарний власник компанії (89% частки) – 47-річний житель Москви Сергій Кузнєцов. Чоловік раніше ніяк не був пов’язаний із сільським господарством. Єдиний бізнес Кузнєцова – «надання в оренду тренажера «Аеродинамічна труба». У телефонних книгах інших користувачів Кузнєцов підписаний як «Сергій Парашут» та «Сергій Коник інструктор». У соціальних мережах чоловіка журналісти також не знайшли жодних ознак того, що він якось пов’язаний із експортом злакових за кордон.

Ймовірно, Кузнєцов – лише номінальний власник «Паллади», а насправді працює на користь структур, пов’язаних із уродженцем Хорватії Крешеміром Філіповичем, якого на Балканах називають «гаманцем Путіна», йдеться у розслідуванні.

Зв’язки «Паллади» з Філіповичем стали явними у грудні 2023 року – тоді співзасновницею фірми стала керуюча компанія «Мегаполис – Инвест». Із березня по жовтень 2023 року «Мегаполис – Инвест» володіла часткою в 92,5% у іншій компанії «Уейформ Инвестментс Лтд», контрольним пакетом акцій якої, у свою чергу, раніше володів Філіпович.

Крешеміро Філіпович

Крешеміро Філіпович

До початку повномасштабної війни «Уейформ Инвестментс Лтд» була зареєстрована на Кіпрі, але після вторгнення в Україну переїхала до Калінінградського офшору – спеціального адміністративного району в Росії з пільговими умовами для бізнесу, у тому числі для компаній, які потрапили під санкції. Інші російські активи Філіповича, повідомляв у травні 2024-го «Проект», допомогла сховати держава. Наприклад, мова про компанію «Велесстрой», яка була генпідрядником будівництва палацу Володимира Путіна у Геленджику. Щонайменше у 2022 році ця фірма на 85% належала Філіповичу. Але з жовтня 2023 року в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб РФ більше не відображається кінцевий власник компанії.

Журналісти звернулися за коментарем до Сергія Кузнєцова про його зв’язки з Крешеміром Філіповичем та щодо вивезення його «Палладою» збіжжя з Херсонщини. Він прочитав запитання, але не відповів.

Через три місяці після оголошення анексії чотирьох областей України 30 грудня 2022 року вийшла постанова уряду Російської Федерації №2535, яка, з одного боку, встановила квоти (ліміти) на вивезення сільськогосподарської продукції з окупованих територій зі знижкою, а з іншого – встановила механізм для експорту цієї продукції.

Згідно з постановою, російські компанії, які хочуть вивезти з нульовою або зниженою вивізною ставкою митного збору і продати в треті країни, наприклад, пшеницю, ячмінь, кукурудзу, або соняшниковий шрот, повинні звернутися до «глави регіону» за встановленими ним правилами. У випадку з окупованою Херсонською областю для розподілу квот створили спеціальну комісію. Вона розглядає звернення і голосує, а голова окупаційної адміністрації Володимир Сальдо підписує рішення.

Від об’єднання українських гакерів KibOrg журналісти отримали доступ до масиву документів із окупованої частини Херсонської області. Розслідувачі проаналізували ці дані, верифікували їх та встановили російські компанії, які у 2023 році вивезли за квотами за кордон близько 34 тисяч тонн збіжжя. Журналісти також відстежили маршрути, за якими пшениця потрапила в Азербайджан і Туреччину, кукурудза – в Сирію, ячмінь – у Іран. Також з’ясувалося, що один з цих російських експортерів також вивозив горох з окупованого Криму до Іспанії.

У червні 2022-го Офіс генерального прокурора України заявив, що розпочав розслідування за фактами незаконного вивезення зерна з територій Запорізької та Херсонської областей. Тоді ж журналістам «Схем» вдалося встановити шляхи, які долають вантажівки з південних окупованих областей до портів у Криму, де збіжжя перевантажують на судна.

Новини по темі