Президент Радіо Свобода закликав звільнити Алсу Курмашеву – вона 100 днів перебуває у російській тюрмі

by Max

Виконувач обов’язків президента Радіо Вільна Європа/Радіо Свобода Стівен Капус закликав звільнити журналістку Татаро-Башкирської служби Радіо Свобода Алсу Курмашеву, яка вже 100 днів утримується у російській тюрмі.

«Навіть один день несправедливого ув’язнення за ґратами – це трагедія, але несправедливо утримувати громадянку США у російській в’язниці протягом 100 днів. Це просто обурливо. Алсу – дружина, мати та улюблена співробітниця нашої організації. Росія має негайно її звільнити», – зазначив він.

Стівен Капус також висловив сподівання, що Державний департамент США швидко визнає Алсу «неправомірно затриманою».

Читайте також: Журналістка Радіо Свобода Алсу Курмашева – вже 100 днів за ґратами у РФ

Сьогодні, 25 січня, виповнилося 100 днів, як журналістка Алсу Курмашова перебуває в ув’язненні.

У Алсу Курмашової подвійне громадянство – США та Росії. До арешту вона проживала у Празі зі своїм чоловіком та дітьми. У середині травня минулого року вона приїхала до рідного міста Казані через сімейні обставини.

Алсу Курмашева перебуває в ув’язненні в Росії через справу, порушену за статтею про «невиконання встановленого законодавством РФ обов’язку з подання до уповноваженого органу документів, необхідних для включення до реєстру іноагентів, вчинене особою, яка здійснює цілеспрямований збір відомостей у сфері військової, військово-технічної діяльності РФ, які при їх отриманні іноземними джерелами можуть бути використані проти безпеки РФ». Справу порушили 18 жовтня 2023 року.

За версією слідства, Курмашева мала сама надати документи для внесення її до реєстру «іноземних агентів». Водночас Мін’юст РФ за своєю ініціативою не вносив Курмашеву до цього реєстру.

Це перша кримінальна справа за цією статтею у Росії, яку порушили проти журналіста. Курмашева не визнає провини.

11 грудня 2023 року проти неї порушили ще одну кримінальну справу – про поширення «фейків» про російську армію. Слідство вважає, що вона причетна до поширення книжки «Ні війни. 40 історій росіян, які виступають проти вторгнення в Україну».

Затримання журналістки засудили влада США, уряди Канади, Чехії, Франції, Польщі та Швеції, а також верховний представник ЄС із закордонних справ та політики безпеки, голова Європейського парламенту, Організація з безпеки та співпраці в Європі (ОБСЄ) з питань свободи ЗМІ та верховний комісар ООН із прав людини. Платформа Ради Європи щодо сприяння захисту журналістики та безпеки журналістів опублікувала заклик звільнити Курмашеву.

Правозахисна організація «Репортери без кордонів», «Коаліція жінок у журналістиці», Національний пресклуб, Комітет захисту журналістів та ще 10 організацій звернулися до держсекретаря США Ентоні Блінкена із закликом «прискорити процес і негайно оголосити» журналістку Курмашеву «неправомірно затриманою». Визнання американського громадянина неправомірно затриманим означає, що влада США офіційно вимагатиме його звільнення від влади відповідної іноземної держави.

Новини по темі